Audyt Energetyczny Przedsiębiorstw

Audyt energetyczny to systematyczna procedura umożliwiająca poznanie rozpływu energii na terenie zakładu oraz wskazanie obszarów potencjalnych oszczędności i sposobów poprawy w zakresie efektywności energetycznej. Jego celem jest określenie ilości oraz struktury zużycia energii wraz ze wskazaniem proponowanych usprawnień.

Nowelizacja ustawy o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 r. wprowadziła obowiązek realizacji audytu energetycznego przez duże przedsiębiorstwa. Nowa Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023 1791 z dnia 13 września 2023 r. w sprawie efektywności energetycznej, aktualizuje listę firm, które mają obwiązek przeprowadzania audytu energetycznego:

  • Duże przedsiębiorstwo – takie które w dwóch ostatnich latach obrotowych:
    • zatrudniało średniorocznie co najmniej 250 pracowników
    • osiągnęło roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych przekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro oraz suma aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat przekroczyła równowartości w złotych 43 milionów euro.
  • Wszystkie firmy, które nie wdrożyły systemu zarządzania energią i których roczne zużycie energii przez wszystkie nośniki w ciągu ostatnich trzech lat przekroczyło 10TJ (2 778 MWh).
  • Przedsiębiorstwa, których średnie roczne zużycie w ciągu ostatnich 3 lat wynosiło więcej niż 85TJ (23 611 MWh) energii ze wszystkich nośników, mają obowiązek wdrożenia systemu zarządzania energią.

Ustawa nakłada obowiązek wykonania audytu co 4 lata licząc od terminu zakończenia realizacji pierwszego audytu. Przedsiębiorstwa, o których mowa w nowej dyrektywie unijnej, muszą przeprowadzić pierwszy audyt energetyczny do dnia 11 października 2026 r., a kolejne audyty energetyczne przeprowadzać co najmniej co cztery lata.

Oznacza to, że dla większości przedsiębiorstw termin ponownego wykonania audytu upłynie do 30 września 2025 r. Kara pieniężna za brak przeprowadzenie audytu energetycznego może wynieść do 5% przychodu przedsiębiorstwa osiągniętego w poprzednim roku podatkowym.

Często audyt energetyczny stanowi doskonałe narzędzie do stworzenia przyszłych planów inwestycyjnych prowadzących do systematycznych oszczędności i redukcji kosztów. Nasze audyty wykonujemy w oparciu o posiadaną wiedzę, wieloletnie doświadczenie oraz znajomość rozwiązań technologicznych. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoferować:

  • Szczegółową analizę zużycia i struktury energii w państwa zakładach
  • Zbadanie procesów technologicznych i pomocniczych
  • Audyt energetyczny budynków
  • Analizę zużycia energii w obszarach energochłonnych przedsiębiorstwa
  • Identyfikację obszarów znaczących strat wraz z propozycją usprawnień
  • Wskazanie możliwości pozyskania środków na przyszłe plany inwestycyjne
  • Doradztwo w zakresie zarządzania energią

Tagi:

#audyt #audyt obowiązkowy przedsiębiorstwa #duży przedsiębiorca #duże przedsiębiorstwo #obowiązkowy #audyt efektywności przedsiębiorstwa #

audyt, audyt obowiązkowy przedsiębiorstwa, duży przedsiębiorca, duże przedsiębiorstwo, obowiązkowy, audyt efektywności przedsiębiorstwa,

FAQ

  1. Kto przeprowadza audyt

Audyt przeprowadza niezależny podmiot posiadający odpowiednią wiedzę i doświadczenie lub eksperci przedsiębiorstwa, pod warunkiem, że nie są bezpośrednio zaangażowani w audytowaną działalność. Wyklucza to możliwość przeprowadzenia audytu przez kadrę techniczną przedsiębiorstwa.

  1. Czy opłaca się inwestować w OZE

Analizujemy możliwości, opłacalność i efektywność wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) w przedsiębiorstwie. Inwestycja w OZE to nie tylko rozwiązanie prośrodowiskowe, ale także nowoczesne podejście do biznesu.

  1. Co jaki czas przeprowadza się audyt?

Audyt musi być przeprowadzony minimum raz na 4 lata, jednak może być również przeprowadzany częściej.

  1. Kto musi przeprowadzić audyt?

Do przeprowadzenia audytu zobowiązane są duże przedsiębiorstwa oraz zakłady, które w ciągu trzech lat średniorocznie zużywały więcej niż 10TJ energii.

Scroll to Top