Kredyt ekologiczny

26 września 2024 roku ruszył III nabór dla przedsięwzięcia „Kredyt Ekologiczny”. Wnioski można składać od 17 października 2024 roku do 31 stycznia 2025 roku.

W ramach nowej strategii środowiskowej, obowiązującej w krajach członkowskich Unii Europejskiej, Parlament Europejski wprowadza przepisy dopasowujące prawo unijne do osiągnięcia celu jakim jest neutralność klimatyczna do roku 2050. Pośrednim tego celem jest obniżenie w UE emisji dwutlenku węgla o 55% do roku 2030 (w porównaniu do 1990 r.).

Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG 2021-2027) stanowi wsparcie dla przedsiębiorstw w transformacji zwiększającej ich efektywność energetyczną. Jednym z działań dla programu FENG 2021-2027 jest „Kredyt ekologiczny”. Umożliwia on uzyskanie kredytu na wskazane działania na preferencyjnych warunkach, ale także daje szansę na bezzwrotną dotację, która może pokryć znaczną część kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Kredyt ekologiczny jest atrakcyjną opcją dla przedsiębiorstw chcących inwestować w proekologiczne rozwiązania, jednocześnie korzystając z preferencyjnych warunków finansowania i wspierając zrównoważony rozwój.

Kredyt ekologiczny umożliwia finansowanie projektów, takich jak:

  • termomodernizacja budynków,
  • wymianę urządzeń na bardziej energooszczędne,
  • budowę nowej lub modernizację istniejącej instalacji odnawialnych źródeł energii np. fotowoltaika, pompa ciepła (wykorzystywanej na własny użytek),
  • zmianę źródeł wykorzystywanej energii na bardziej ekologiczne (instalacja spalarni biomasowej),

Program jest otwarty dla przedsiębiorstw działających w Polsce, od mikroprzedsiębiorstw po firmy średniej wielkości (zgodnie z Rozporządzeniem KE 651/2014), które posiadają zdolność kredytową. Kluczowym warunkiem uczestnictwa jest przeprowadzenie audytu energetycznego, potwierdzającego, że planowana inwestycja przyniesie co najmniej 30% oszczędności w zużyciu energii.

Nasza oferta obejmuje analizę potencjału planowanych inwestycji oraz wykonanie audytu energetycznego w oparciu o wymagania odpowiednich norm i przepisów prawa. Raport z audytu zawiera, zgodnie z dokumentacją naboru, analizy usprawnień wraz z niezbędnymi obliczeniami i opisami potwierdzającymi możliwe do osiągnięcia oszczędności energii pierwotnej i energii końcowej.

Procedura:

Przygotowanie audytu energetycznego

Audyt termomodernizacyjny i audyt efektywności energetycznej (jeśli dotyczy) są obligatoryjnymi załącznikami do wniosku o dofinansowanie.

Uzyskanie efektu ekologicznego

Warunkiem uzyskania dofinansowania jest zamierzony efekt ekologiczny na poziomie min. 30% oszczędności rocznej energii pierwotnej w audytowanym obszarze.

Uzyskanie promesy bankowej

Promesa z banku komercyjnego jest obligatoryjnym załącznikiem do wniosku o dofinansowanie.

Wnioskowanie o dotację w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK)

Posiadając promesę kredytową należy złożyć wniosek o dotację do Banku Gospodarstwa Krajowego. Wniosek do BGK powinien zawierać wszystkie wymagane dokumenty, w tym promesę kredytową.

Otrzymanie promesy wypłaty premii ekologicznej

Jeśli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony przez BGK wystawiana jest promesa wypłaty premii ekologicznej. BGK zobowiązuje się do spłaty określonej części kredytu, co dodatkowo obniża koszty finansowania projektu dla inwestora.

Tagi:

#kredyt ekologiczny #BGK #FENG #NFOŚiGW #OZE #termomodernizacja #dotacja #dotacje #wymiana maszyn #oszczędność

Najczęściej zadawane pytania na temat Kredytu Ekologicznego:

  1. Czym jest Kredyt Ekologiczny?

Kredyt Ekologiczny to dotacja przyznawana przedsiębiorstwom na inwestycję mającą na celu zmniejszenie zużycia wykorzystywanej energii.

  1. Kto może ubiegać się o Kredyt Ekologiczny?

O kredyt Ekologiczny mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy:

  • prowadzą działalność gospodarczą na terytorium Polski (potwierdzoną wpisem do odpowiedniego rejestru),
  • spełniają kryteria mikro, małego lub średniego przedsiębiorcy, zgodnie z Rozporządzeniem KE 651/2014,
  • posiadają zdolność kredytową.
  1. Na co można przeznaczyć fundusze z Kredytu Ekologicznego?

Kredyt Ekologiczny umożliwia finansowanie przedsięwzięć zmniejszających zużycie energii, na przykład:

  • wymianę maszyn na bardziej efektywne energetycznie,
  • modernizację procesów produkcyjnych,
  • termomodernizację budynku,
  • modernizację źródła ciepła,
  • montaż pomp ciepła,
  • budowę instalacji fotowoltaicznych.

Mówiąc wprost, środki z kredytu można przeznaczyć na implementację bardziej energooszczędnych rozwiązań w procesach produkcyjnych i usługowych.

  1. Na co nie można uzyskać dofinansowania?

W zakresie działań nie może być uwzględniona instalacja lub modernizacja źródeł ciepła na paliwa stałe i gaz ziemny.

  1. Jak duże dofinansowanie można uzyskać?

Maksymalna kwota Kredytu Ekologicznego wynosi 100% kosztów inwestycji. Bezzwrotne dofinansowanie pokrywa nawet do 80% kosztów projektu, w zależności od wielkości przedsiębiorstwa, rodzaju inwestycji oraz lokalizacji, w której się odbywa.

  1. Jakie są warunki uzyskania Kredytu Ekologicznego?

Warunkiem koniecznym uzyskania dofinansowania jest wykazanie, że inwestycja zmniejszy wykorzystanie energii pierwotnej o przynajmniej 30%.

  1. Jak uzyskać Kredyt Ekologiczny?

Należy postąpić zgodnie z następującymi krokami:

  1. Określenie zakresu planowanych modernizacji.
  2. Wykonanie audytu energetycznego dla planowanego przedsięwzięcia. Wykazanie 30% oszczędności energii pierwotnej z modernizowanym obszarze.
  3. Złożenie wniosku do banku o udzielenie kredytu ekologicznego i uzyskanie promesy.
  4. Złożenie wniosku do BGK o dofinansowanie inwestycji.
  5. Podpisanie umowy z bankiem kredytującym.
  6. Podpisanie umowy z BGK.
  7. Realizacja przedsięwzięcia.
  8. Uzyskanie wpłaty od BGK jako spłaty części kredytu.
  1. Nabór wniosków

17 października 2024 – 31 stycznia 2025 roku

O dofinansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorstwa z sektora MŚP oraz przedsiębiorstwa duże, zatrudniające mniej niż 3000 pracowników (mid-caps).

  1. Czy nabór wniosków może zostać skrócony?

Regulamin naboru przewiduje możliwość skrócenia okresu naboru wniosków, gdy łączna kwota dofinansowania we wnioskach przekroczy 200% dostępnych środków. Decyzja o skróceniu naboru zależy od Instytucji Pośredniczącej (BGK) i nie jest automatyczna. Minimalny okres trwania naboru wynosi 40 dni od ogłoszenia konkursu.

  1. Ile czasu trwa ocena wniosków?

Wnioski o dofinansowanie złożone w ramach naboru powinny zostać ocenione w ciągu 60 dni od jego zakończenia. Przewidywany termin zatwierdzenia wyników oceny przez BGK wynosi 70 dni od zakończenia naboru.

  1. Instalacja OZE

Projekt polegający wyłącznie na instalacji OZE może być przedmiotem dofinansowania, ale tylko pod warunkiem, gdy audyt energetyczny nie wykaże konieczności termomodernizacji budynku, natomiast efekt ekologiczny zapewnia osiągnięcie oszczędności energii pierwotnej na poziomie min. 30%. Natomiast audyt termomodernizacyjny jest konieczny do przeprowadzenia w przypadku każdej inwestycji.

  1. W jaki sposób wypłacane jest dofinansowanie?

Dofinansowanie w ramach Kredytu Ekologicznego wypłacane jest w formie premii ekologicznej, która nie trafia na konto Beneficjenta, a środki przelewane są wprost na konto kredytu na poczet spłaty jego części kapitałowej.

  1. Jakie dokumenty należy złożyć
  • Wniosek o płatność
  • Faktury za realizację przedsięwzięć,
  • potwierdzenia płatności,
  • protokoły i inne dokumenty potwierdzające realizację przedsięwzięcia zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie.
Scroll to Top